AKCJA ŻONKILE

AKCJA ŻONKILE 2021 - to akcja społeczno - edukacyjna, której organizatorem jest Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie. Ma ona na celu uczczenie 78 rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. Również uczniowie naszej szkoły poznają historię tych wydarzeń i ich bohaterów na lekcjach historii. Symbolem tego, że łączy nas pamięć o nich jest papierowy żółty żonkil. Dlaczego?
Marek Edelman to bohater i ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej (ŻOB). Co roku, 19 kwietnia w rocznicę powstania w getcie składał on bukiet z żonkili, które dostawał od anonimowej osoby, pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. Wraz z nim przychodziło coraz więcej osób z żółtymi kwiatami. To właśnie dlatego żonkile 19 kwietnia co roku rozdawane są przez wolontariuszy na ulicach, stając się symbolem zbiorowej pamięci. W tym roku, ze względu na pandemię, akcja organizowana jest w Internecie.