Debata oksfordzka

Co to jest Debata Oxfordzka?

To rodzaj kulturalnej dyskusji, podczas której mówcy popierający daną tezę, czyli grupa Propozycji i jej przeciwnicy, czyli Opozycja starają się przekonać do swojego punktu widzenia zgromadzoną publiczność. Debatę prowadzi Marszałek, wspierany przez Sekretarza. Ich zadaniem jest czuwanie nad prawidłowym i - co najważniejsze - kulturalnym przebiegiem dyskusji oraz zarządzanie czasem. Wygrywa strona, która zwiększy liczbę swoich popleczników, co obrazują dwa głosowania: przed i po debacie. Argumentację ocenia też często jury, w Tarnowskiej Lidze Debatanckiej zwane Lożą Mędrców, zwykle składające się z kilku zaproszonych honorowych gości.

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Rzuchowej w ubiegłym roku szkolnym ponownie po kilku latach z inicjatywy p. Urszuli Stolarczyk w ofercie zajęć dodatkowych pojawiła się Debata Oxfordzka. Na początku roku szkolnego grupa uczniów z klasy IB uczestniczyła w zajęciach, podczas których poznali oni reguły debaty, wybrali tezę ("Internet - twój wróg"), opracowali argumentację dla zespołu Propozycji i Opozycji, pracowali nad autoprezentacją przed publicznością i emisją głosu, a następnie pokazali efekty swojej pracy na forum szkoły.

Aby spopularyzować Debatę Oxfordzką na terenie szkoły, p. Marcin Lewandowski z Tarnowskiej Ligi Debatanckiej, przeprowadził szkolenie dla całej rady pedagogicznej, a następnie warsztaty dla zainteresowanych uczniów i nauczycieli. Pokłosiem tego spotkania było wyłonienie trenerów spośród nauczycieli, założenie Klubu Debatanckiego i kolejne edycje debat w naszej szkole, o których możecie poczytać w linkach.

Trenerzy 2015/16: p. Małgorzata Budzik, p. Beata Pyzdek, p. Krzysztof Słowik, p. Urszula Stolarczyk.

Już w maju 2016 udało się też przeprowadzić debatę w języku angielskim, a do grona trenerów dołączyła p. Katarzyna Ćwik.

Trenerzy 2016/17: p. Beata Pyzdek, p. Krzysztof Słowik, p. Urszula Stolarczyk, p. Katarzyna Ćwik.

Warsztaty odbywają się co dwa tygodnie, we wtorek na ósmej lekcji.

Opiekunem Klubu Debaty Oxfordzkiej jest p. Urszula Stolarczyk.