Zespół Szkolno-Przedszkolny w Rzuchowej

Mali odkrywcy na tropie pszczół

Mini Grant Koła Pszczelarzy Skrzyszów

 

 

03 listopada 2021r klasa druga b ze Szkoły Podstawowej w Rzuchowej uczestniczyła w wycieczce, która była częścią projektu: „Mali odkrywcy na tropie pszczół”. Projekt sfinansowany został przez Koło Pszczelarzy Skrzyszów. Celem projektu było poszerzenie wiedzy i świadomości z tematyki pro pszczelej dzieci z klasy drugiej b. Realizacja projektu odbywała się w szkole i w Gospodarstwie Pasiecznym „Sądecki Bartnik”. W szkole dzieci uczestniczyły w zajęciach mówiących o życiu i ochronie pszczół, korzyściach jakie przynoszą ludziom pszczoły, wykonały prace plastyczne.

Sądecki Bartnik znajduje się w Stróżach k/Grybowa - miejscowości malowniczo położonej na pograniczu Beskidu Sądeckiego, Beskidu Niskiego i Pogórza Ciężkowickiego. Warsztaty edukacyjne, w których uczestniczyły dzieci połączone były ze zwiedzaniem skansenu i muzeum z przewodnikiem. Dzieci zobaczyły różne rodzaje uli: kłodowe, figuralne, ramkowe, snozowe, słomiane kószki. W chatach wystawowych, zrekonstruowanych z oryginalnych elementów, mogliśmy obejrzeć bogatą kolekcję akcesoriów pszczelarskich m.in. miodarki, podkurzacze, praski do wyrobu węzy. Przewodnik opowiadał dzieciom o zastosowaniu tych przedmiotów, odpowiadał na wiele pytań, zaspokajając ciekawość dzieci. Zobaczyliśmy Karpacką Barć Milenijną- kilkunastometrowy pień bartny, najwyższy w Polsce i wpisany do „Księgi Rekordów i osobliwości”. W trakcie zajęć: „Magia wosku pszczelego” dzieci dowiedziały się jakie znaczenie miał wosk pszczeli dawniej i dziś, samodzielnie wykonały świece z węzy pszczelej, które zabrały ze sobą do domu. Były zaangażowane w zajęcia, chętnie pracowały, zadawały wiele pytań, bardzo cieszyły się ze zrobionej samodzielnie świecy. Za tak dobrze wykonane zadanie wszyscy smakowali miód, podany na pierniczkach wypiekanych w Bartniku. Dowiedzieliśmy się także o jego zaletach i właściwościach. Po pysznym poczęstunku czekała na nas bardzo miła niespodzianka: „Zwiedzanie świata pszczół”- przejażdżka konna po terenie pasieki, mająca na celu zapoznanie z roślinnością sprzyjającą pszczołom. Radość była wielka, mnóstwo żartów, śmiechu, śpiewu. Po powrocie czekała już na nas pani, która zaprosiła dzieci do „Pszczelego Roju” -wspaniałych zabaw- animacji, które pogłębiły i utrwaliły zdobytą wiedzę. Na zakończenie pobytu, po aktywnym, pracowitym dniu zjedliśmy ze smakiem obiad- pyszne naleśniki z bitą śmietaną.

Następnego dnia w szkole dzieci dzieliły się wrażeniami z wyjazdu, zdobytymi wiadomościami, chętnie wykonały prace plastyczne związane z odbytymi warsztatami.

Dziękujemy Kołu Pszczelarzy w Skrzyszowie