Stanisław Dembiński

26 X w kościele parafialnym w Rzuchowej pożegnaliśmy p. Stanisława Dembińskiego, mieszkańca Rzuchowej, lekarza weterynarii, żołnierza AK, przyjaciela młodzieży.

Stanisław Dembiński – urodził się 8 V 1922r. na Podlasiu, w powiecie Łuków. Po zakończeniu nauki w szkole podstawowej w rodzinnej miejscowości rozpoczął naukę w Gimnazjum w Łukowie. Dalszą naukę w liceum przerwała wojna. W 1943r. w rodzinnej wsi powstały tajne komplety, na które zaczął uczęszczać, realizując materiał I i II klasy liceum. Pierwsze kontakty z działaniami Armii Krajowej miały miejsce w drugiej połowie 1942r., wtedy te złożył przysięgę przyjmując pseudonim Karol. W 1943r. jego oddział został przydzielony do 26 plutonu w III rejonie pod dowództwem Dmowskiego, ps. Jurand. W 1944r. zdał maturę, następnie wstąpił na Wydział weterynarii Uniwersytetu Marii Skłodowskiej –Curie w Lublinie. Dyplom otrzymał w 1949r. i podjął pierwszą pracę na terenie województwa olsztyńskiego. W 1952r. został powołany do wojska do Centrum wyszkolenia w Puławach, na okres 3 miesięcy, otrzymując po zwolnieniu stopień podporucznika. W 1953r. został przeniesiony do pracy w Powiatowym Zakładzie Weterynarii. Dalszą pracę wykonywał na terenie powiatu tarnowskiego – Stadnina Koni w Chyszowie, Przychodnia Weterynaryjna w Tuchowie, potem Przychodnia Weterynaryjna w Rzuchowej. W 1986r. przeszedł na emeryturę.

Stanisław Dembiński był członkiem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło Pleśna. Był przyjacielem naszej szkoły. Chętnie spotykał się z uczniami, opowiadając ciekawe historie ze swojego życia oraz pracy w szeregach Armii Krajowej.

Został pochowany w rodzinnym grobowcu na cmentarzu w Pleśnej.