Nadanie imienia gimnazjum

GIMNAZJUM W RZUCHOWEJ NOSI IMIĘ ARMII KRAJOWEJ

W piękny słoneczny poranek 3 marca 2012r. spotkaliśmy się w kościele parafialnym pw. Ducha Świętego w Rzuchowej.

Mszę św. koncelebrowali:

- ks. biskup Andrzej Jeż w intencji gimnazjum w Rzuchowej,

- ks. Józef Bobowski proboszcz parafii Pleśna w intencji zmarłych żołnierzy AK,

- ks. Jan Burdek proboszcz parafii Rzuchowa w intencji nauczycieli i uczniów  szkoły podstawowej w dniu jej święta.

Po mszy w towarzystwie orkiestry przy Zakładach Azotowych pod dyrekcją Bartłomieja Szułakiewicza i Czesława Sroki przemaszerowaliśmy do szkoły, gdzie uroczystość była kontynuowana. Wójt gminy Pleśna pan Stanisław Burnat odczytał uchwałę o nadaniu imienia, a następnie uchwałę o nadaniu sztandaru.

Sztandar, poświęcony w czasie mszy przez ks. biskupa, został ufundowany przez społeczność Rzuchowej, Szczepanowic i Dąbrówki Szczepanowskiej, a jego drzewiec ufundowali nauczyciele Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Rzuchowej. Uczniowie sztandar Publicznego Gimnazjum im. Armii Krajowej w Rzuchowej prezentowali z wielką dumą. Mamy nadzieję, że w swym życiu będą oni wcielali naczelne wartości Armii Krajowej  – BÓG, HONOR, OJCZYZNA, widniejące na rewersie sztandaru.

Nasza szkoła od wielu lat współpracuje ze ŚZŻAK. Wyrazem tej współpracy jest min. przekazanie nam izby pamięci ŚZŻAK Koło w Pleśnej. Z wielkim wzruszeniem przeżyliśmy także moment przekazania sztandaru ŚZŻAK Koło w Pleśnej na ręce dyrektor szkoły, jako dowód zaufania i wierne kontynuowanie wartości żołnierzy AK. W imieniu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło w Pleśnej dokonał tego pan Pułkownik Zdzisław Baszak -  Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Tarnów. Fakt ten jest dla naszej szkoły wielkim honorem i wielkim zobowiązaniem, któremu będziemy starać się sprostać, jako społeczność Publicznego Gimnazjum i mienia Armii Krajowej i Szkoły Podstawowej imienia Armii Krajowej w Rzuchowej.

Także część artystyczna dostarczyła zebranym kolejnych wzruszeń. Uczniowie z ogromnym zaangażowaniem prezentowali program, przygotowany pod kierunkiem pani Doroty Kawy i pani Agaty Ciesielskiej. Pieśni śpiewane przez chór Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Rzuchowej pod opieką pani Doroty Przęczek sprawiły, że wielu z zebranych aktywnie współuczestniczyło w uroczystości.

Naszą uroczystość uświetnili swoją obecnością zacni goście min.:

Ksiądz  Biskup – Andrzej Jeż, Członek Zarządu Województwa Małopolskiego – Stanisław Sorys, Starosta Powiatu Tarnowskiego – Mieczysław Kras, Poseł na Sejm RP – Michał Wojtkiewicz, Wójt Gminy Pleśna – Stanisław Burnat, Dyrektor Delegatury w Tarnowie – Urszula Blicharz, Pułkownik – Zdzisław Baszak – Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Tarnów.

Za obecność, modlitwę, skierowane słowa i gratulacje serdecznie wszystkim dziękujemy. Wyrazy wdzięczności kieruję także do osób i instytucji, które wspierały nas w całym procesie przygotowań i przebiegu uroczystości.
Bardzo dziękuję:

- Starostwu Powiatowemu za pomoc w odnowieniu izby pamięci oraz ufundowanie nagród w konkursie „Działalność AK na ziemi tarnowskiej”,

- Panu Wójtowi Gminy Pleśna, radnym, urzędnikom Gminy Pleśna za życzliwą atmosferę,

- ŚZŻAK Okręg Tarnów za wszelkie wsparcie i wypożyczenie wystawy prezentującej działalność Armii Krajowej na ziemi tarnowskiej,

- Orkiestrze przy Zakładach Azotowych, która podkreśliła swoją obecnością podniosły charakter uroczystości,

- Firmie Bristol za elegancję i pomoc przy organizacji poczęstunku przygotowanego przez Radę Rodziców i szkolna kuchnię,

- Centrum Kultury, Sportu i Promocji Gminy Pleśna za pomoc logistyczną,.

- Straży Pożarnej w Rzuchowej i Straży Pożarnej w Szczepanowicach oraz wielu rodzicom i sponsorom,

- Drukarni ASTERIAS za pomoc w publikacji folderu i gazetki,

- Dziękuję wszystkim nauczycielom i pracownikom Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Rzuchowej za zaangażowanie i odpowiedzialność.

Na zakończenie uroczystości powiedziałam, że wszystko co przeżyliśmy w jej trakcie, będzie dla nas inspiracją do dalszego działania. Przyjęcie imienia Armii Krajowej nakreśliło charakter naszej szkoły. Wierzę, że jesteśmy i będziemy szkołą wychowującą godnych spadkobierców idei Armii Krajowej.

Dyrektor szkoły Małgorzata Czernecka