Nadanie imienia szkole podstawowej

10 listopada 1996 roku Szkoła Podstawowa w Rzuchowej otrzymała imię Armii Krajowej!

W 1995 roku - po szerokich konsultacjach (Komitet Rodzicielski, Rada Pedagogiczna, Samorząd Uczniowski, środowisko lokalne) podjęto uchwałę o nadaniu szkole imienia i wyborze patrona. Zdecydowano, że będzie nim Armia Krajowa, czwarta liczebnie armia sprzymierzonych, najdłużej walcząca podczas okupacji.

Nie była to przecież zwykła armia. Nie była to armia ani z poboru, ani najemnicza. Tworzyli ją sami ochotnicy - najlepsi synowie Ojczyzny, którzy wiedzieli, że w potrzebie opuszczać jej nie wolno.

Po drugie była to armia podziemna, bez odznak i mundurów. Z żołnierzami, którzy poza służbą pracowali w fabrykach i na roli. Ścigani przez okupanta potrafili mimo trudności stworzyć armię o niespotykanej w Europie skali - kilkaset tysięcy żołnierzy.

Po trzecie zaś - rzecz w okupowanych krajach bez precedensu - Armia Krajowa nie była przybudówką żadnej politycznej partii. Przeciwnie umiała się wznieść ponad partyjne podziały, połączyć całą gamę ugrupowań od lewicy po prawicę .

Udowodniła, że Polska jest naszą wspólną sprawą a służba Ojczyźnie trwa tak długo, jak życie. Takiego właśnie wybraliśmy patrona.

Dyrektor Szkoły mgr Tadeusz Kwolek